MPL-SE6040-6R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE6040-6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE6040-6R8CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE6040-6R8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE6040-6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 4.4A 33 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Inductor 4.4 A 33mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
33mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.1A