MPL-SE6040-220
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE6040-220TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE6040-220CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE6040-220DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE6040-220
Description
FIXED IND 22UH 2.35A 97 MOHM SMD
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Inductor 2.35 A 97mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
97mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.25A