MPL-SE6040-1R5
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE6040-1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE6040-1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 6.8A 11.5 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Semi-Shielded Inductor 6.8 A 11.5mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8.9A