MPL-SE2512-1R0
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE2512-1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE2512-1R0
Description
FIXED IND 1UH 3.4A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Inductor 3.4 A 35mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
35mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
4.2A