MPL-AY4020-6R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY4020-6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY4020-6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 2.2A 129 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Molded Inductor 2.2 A 129mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
129mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.175" L x 0.161" W (4.45mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A