MPL-AY3020-6R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY3020-6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY3020-6R8CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY3020-6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 1.65A 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Molded Inductor 1.65 A 250mOhm 2-SMD, J-Lead
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A