MPL-AY3020-1R5
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY3020-1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY3020-1R5CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AY3020-1R5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY3020-1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 3.4A 35 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 3.4 A 35mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
35mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.9A