MPL-AY3020-1R0
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY3020-1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY3020-1R0
Description
FIXED IND 1UH 4.3A 30 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Unshielded Molded Inductor 4.3 A 30mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.2A