MPL-AY1265-5R6
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY1265-5R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY1265-5R6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY1265-5R6
Description
FIXED IND 5.6UH 13A 8.6 MOHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Molded Inductor 13 A 8.6mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
20A