MPL-AY1050-5R6
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY1050-5R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY1050-5R6CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AY1050-5R6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY1050-5R6
Description
FIXED IND 5.6UH 9.8A 13 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Molded Inductor 9.8 A 13mOhm 2-SMD, J-Lead
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
13mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
14A