MPL-AT2512-6R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-AT2512-6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AT2512-6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 1.4A 280 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Molded Inductor 1.4 A 280mOhm 2-SMD, J-Lead
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
280mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A