MP8903DJ-3.3-LF-Z
DigiKey Part Number
MP8903DJ-3.3-LF-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP8903DJ-3.3-LF-Z
Description
IC REG LINEAR POS ADJ TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 150mA TSOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.125V @ 150mA, -
PSRR
50dB ~ 20dB (1kHz ~ 1MHz)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (3.3V)