MP8802DJ-2.5-LF-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2.821
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 250mA TSOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MP8802DJ-2.5-LF-Z
DigiKey Part Number
MP8802DJ-2.5-LF-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP8802DJ-2.5-LF-Z
Description
IC REG LIN POS ADJ 250MA TSOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
155 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (2.5V)
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.19V @ 250mA (Typ), -