MP28600GTF-33-Z
DigiKey Part Number
1589-MP28600GTF-33-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MP28600GTF-33-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MP28600GTF-33-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP28600GTF-33-Z
Description
ULTRA-LOW 600NA QUIESCENT CURREN
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A (Switch) SOT-563, SOT-666
Category
Voltage - Input (Max)
5.25V
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
800kHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-563
Voltage - Input (Min)
0.1V