MP20045DQ-18-LF-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-QFN (3x3)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MP20045DQ-18-LF-Z
DigiKey Part Number
MP20045DQ-18-LF-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP20045DQ-18-LF-Z
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MP20045DQ-18-LF-Z Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
56dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-QFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 1A