VRRAF-06-10-50-04-N
DigiKey Part Number
4134-VRRAF-06-10-50-04-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VRRAF-06-10-50-04-N
Description
HIGH SPEED / HIGH DENSITY CONNEC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole, Right Angle Black High Speed
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VRRAF-06-10-50-04-N Models
Category
Number of Rows
6
Manufacturer
Molex
Number of Columns
10
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Features
Board Guide, Jackscrew Socket
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Connector Style
High Speed
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
60
Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C