0500798000-12-R8-D
DigiKey Part Number
0500798000-12-R8-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0500798000-12-R8-D
Description
12" PRE-CRIMP 1852 RED
Customer Reference
Detailed Description
Red 28 AWG Jumper Lead Socket to Socket Tin 12.0" (304.8mm)
Category
Wire Gauge
28 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Red
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
35.4µin (0.90µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Socket
Number of Conductors
1
Length
12.0" (304.8mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1.800
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
10kr.4.93300kr.49.33
30kr.4.56467kr.136.94
50kr.4.40240kr.220.12
100kr.4.19200kr.419.20
250kr.3.92928kr.982.32
500kr.3.74162kr.1,870.81
1.000kr.3.56289kr.3,562.89
2.500kr.3.33984kr.8,349.60
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
12" PRE-CRIMP 1852 BLACK
In-Stock: 0
12" PRE-CRIMP 1852 BLUE
In-Stock: 149
12" PRE-CRIMP 1852 BROWN
In-Stock: 168
12" PRE-CRIMP 1852 GREEN
In-Stock: 429
12" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
In-Stock: 66
Alternate Length
2" PRE-CRIMP 1852 RED
In-Stock: 50
3" PRE-CRIMP 1852 RED
In-Stock: 808
4" PRE-CRIMP 1852 RED
In-Stock: 978
5" PRE-CRIMP 1852 RED
In-Stock: 260
6" PRE-CRIMP 1852 RED