MS46SF1-1Y05AIR
DigiKey Part Number
6024-MS46SF1-1Y05AIRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS46SF1-1Y05AIR
Description
RF NRF52805 BLUETOOTH MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Bluetooth Bluetooth v5.3 Transceiver Module PCB
Category
Serial Interfaces
GPIO
Mfr
Antenna Type
PCB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Utilized IC / Part
nRF52805
Part Status
Active
Memory Size
192kB Flash, 24kB RAM
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Bluetooth
Current - Receiving
4.6mA
Protocol
Current - Transmitting
4.6mA
Sensitivity
-97dBm
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C