12LF-35F-27
DigiKey Part Number
3275-12LF-35F-27-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12LF-35F-27
Detailed Description
Linear Actuator Brushed (Coreless) 1.063" (27.00mm) Lead Screw Integrated Controller 12VDC
Category
Voltage - Rated
12VDC
Gear Reduction Ratio
10
Stroke Length
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Load Force (Dynamic)
15.74lbf (70.0N)
Speed
1.26 in/s (32.0 mm/s)
Duty Cycle
50%