12LF-27PT-40
DigiKey Part Number
3275-12LF-27PT-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12LF-27PT-40
Description
Micro/Mini Linear Servo Actuator
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Brushed (Coreless) 1.575" (40.00mm) Lead Screw Integrated Controller 12VDC
Category
Voltage - Rated
12VDC
Manufacturer
mightyZAP
Construction
Lead Screw
Series
Accuracy
30µm
Packaging
Box
Features
Integrated Controller
Part Status
Active
Gear Reduction Ratio
10
Type
Linear Actuator
Feedback Type
Potentiometer
Motor Type
Brushed (Coreless)
Termination Style
Cable with Connector
Stroke Length
1.575" (40.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Load Force (Dynamic)
12.14lbf (54.0N)
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Speed
1.26 in/s (32.0 mm/s)
Approval Agency
CE
Duty Cycle
50%