APTMC120AM55CT1AG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Microchip Technology
In Stock: 10
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 55A (Tc) 250W Chassis Mount SP1
APTGF100DA120T1G
APTMC120AM55CT1AG
DigiKey Part Number
APTMC120AM55CT1AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTMC120AM55CT1AG
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 55A SP1
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 2mA (Typ)
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
98nC @ 20V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1900pF @ 1000V
Part Status
Obsolete
Power - Max
250W
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
SP1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
55A (Tc)
Supplier Device Package
SP1
Rds On (Max) @ Id, Vgs
49mOhm @ 40A, 20V