MPE-100C-05
DigiKey Part Number
5943-MPE-100C-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPE-100C-05
Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
18 A