MDR-20LY-12
DigiKey Part Number
5943-MDR-20LY-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDR-20LY-12
Description
AC/DC DIN RAIL, 20W, 12V OUT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 1.67A
Category
Current - Output (Max)
1.67A
Manufacturer
MicroPower Direct
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 0.90" W x 3.62" H (100.1mm x 22.9mm x 91.9mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA, UL
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
Voltage - Output 1
12V