SST26VF016B-80E/SN70SVAO
DigiKey Part Number
150-SST26VF016B-80E/SN70SVAO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST26VF016B-80E/SN70SVAO
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 80 MHz 8-SOIC
Category
Memory Interface
SPI - Quad I/O
Mfr
Clock Frequency
80 MHz
Series
Write Cycle Time - Word, Page
1.5ms
Packaging
Tube
Voltage - Supply
2.3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)