PIC32MX470F512L-120/PT
DigiKey Part Number
PIC32MX470F512L-120/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX470F512L-120/PT
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)
RAM Size
128K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 28x10b
Oscillator Type
Internal
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
120MHz