PIC32CX2051BZ62132-I/3WW
DigiKey Part Number
150-PIC32CX2051BZ62132-I/3WW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32CX2051BZ62132-I/3WW
Description
128MHZ CM4F CORE W/ INTEGRATED B
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4, Bluetooth Bluetooth v6.0, Thread, Zigbee® 2.4GHz 132-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32CX2051BZ62132-I/3WW Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Size
2MB Flash, 512kB SRAM
Mfr
Serial Interfaces
ADC, CANbus, Ethernet, GPIO, HCI, I2C, IrDA, JTAG, PWM, SPI, UART, USART, USB
Series
GPIO
54
Packaging
Tray
Voltage - Supply
1.9V ~ 3.6V
Part Status
Active
Current - Receiving
8.7mA ~ 31.1mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
11.3mA ~ 62.1mA
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)