PIC32CX1025SG41100T-E/E5X
DigiKey Part Number
150-PIC32CX1025SG41100T-E/E5XTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC32CX1025SG41100T-E/E5XCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC32CX1025SG41100T-E/E5XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32CX1025SG41100T-E/E5X
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4F PIC® 32CX Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)
RAM Size
256K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.63V
Data Converters
A/D 28x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type
External, Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M4F
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
100MHz