PIC32CX1025SG41100-E/E5X
DigiKey Part Number
150-PIC32CX1025SG41100-E/E5X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32CX1025SG41100-E/E5X
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4F PIC® 32CX Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32CX1025SG41100-E/E5X Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.63V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 28x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External, Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M4F
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
100MHz