PIC32CM2532LE00048T-E/Y8X
DigiKey Part Number
150-PIC32CM2532LE00048T-E/Y8XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32CM2532LE00048T-E/Y8X
Description
CM23, ULP, TOUCH, 256K FLASH, 48
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M23 PIC® 32CM LE Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32CM2532LE00048T-E/Y8X Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
8K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
32K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.62V ~ 3.63V
Core Processor
ARM® Cortex®-M23
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 2x12b
Core Size
32-Bit
Oscillator Type
Internal
Speed
48MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)