PIC24FJ128GB204-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24FJ128GB204-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ128GB204-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC24FJ128GB204-I/PT Models
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b/12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz