PIC16LF1718T-I/MV
DigiKey Part Number
PIC16LF1718T-I/MVTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16LF1718T-I/MVCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16LF1718T-I/MVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1718T-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16LF1718T-I/MV Models
Category
Program Memory Size
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz