PIC16F872-I/SP
DigiKey Part Number
PIC16F872-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F872-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F872-I/SP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Series
EEPROM Size
64 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)