PIC16F1708T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F1708T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F1708T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F1708T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1708T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1708T-I/SS Models
Category
Program Memory Size
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 1x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)