JANTXV1N5521C-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 4.3 V 500 mW ±2% Through Hole DO-204AH (DO-35)
JANTXV1N5521C-1
DigiKey Part Number
1086-18985-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTXV1N5521C-1
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Qualification
MIL-PRF-19500/437
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Impedance (Max) (Zzt)
18 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1.5 V