DSC1001CL1-020.0000T
DigiKey Part Number
150-DSC1001CL1-020.0000T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC1001CL1-020.0000T
Description
MEMS OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.7V ~ 3.6V Standby (Power Down) 4-VDFN
Category
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
8mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-VDFN
Type
Supplier Device Package
4-VDFN (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)