AT89C2051-24PU
DigiKey Part Number
AT89C2051-24PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89C2051-24PU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT89C2051-24PU Models
Category
Number of I/O
15
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tube
RAM Size
128 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
8051
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
24MHz
Supplier Device Package
20-PDIP
Connectivity
UART/USART
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)