MIC69301-1.2YME
DigiKey Part Number
2156-MIC69301-1.2YME-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC69301-1.2YME
Description
IC REG LINEAR 1.2V 3A 8-SOIC-EP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
MIC69301-1.2YME Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 3A
Packaging
Bulk
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
75 mA
Output Configuration
Control Features
Enable, Error Flag
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad