MIC5232-1.8YD5
DigiKey Part Number
2156-MIC5232-1.8YD5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5232-1.8YD5
Description
IC REG LIN 1.8V 10MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5232-1.8YD5 Models
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Packaging
Bulk
PSRR
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 10mA