MHDPPK15-DB15P-K
DigiKey Part Number
4672-MHDPPK15-DB15P-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDPPK15-DB15P-K
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material, Finish
Tin
Packaging
Bag
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Voltage Rating
250V
Connector Type
Plug, Male Pins
Dielectric Material
Plastic
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C