UF80B12-BTHR
DigiKey Part Number
1570-1773-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF80B12-BTHR
Description
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
35.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
11.00W
Series
RPM
3100 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.573 lb (260.00 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)