UF80A12-SWHR
DigiKey Part Number
1570-1770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF80A12-SWHR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Sleeve 30.0 CFM (0.840m³/min) 2 Wire Leads
Power (Watts)
9.00W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.617 lbs (280.00 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)