UF190APA12-H1C2F
DigiKey Part Number
1570-1184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF190APA12-H1C2F
Description
IMPELLER 190X70MM 115VAC RING
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 190mm Dia Ball 247.0 CFM (6.92m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
63.0dB(A)
Series
Power (Watts)
65.0W
Packaging
Bulk
RPM
2700 RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
Size / Dimension
Round - 190mm Dia
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Width
70.00mm
Weight
3.2 lbs (1.5 kg)
Air Flow
247.0 CFM (6.92m³/min)
Current Rating (Amps)
0.540A
Static Pressure
1.500 in H2O (373.6 Pa)