MR1238E48B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR1238E48B-FSR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 261.0 CFM (7.31m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
67.9dB(A)
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.838 lb (380.11 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.950A
Air Flow
261.0 CFM (7.31m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.325 in H2O (330.0 Pa)