MR1225E24B1-FSR
DigiKey Part Number
MR1225E24B1-FSR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR1225E24B1-FSR
Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 151.0 CFM (4.23m³/min) 3 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Series
Noise
56.6dB(A)
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.275 lb (124.74 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.600A
Air Flow
151.0 CFM (4.23m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.590 in H2O (147.0 Pa)