MD9238X24B-FSR-CC
DigiKey Part Number
1570-1738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD9238X24B-FSR-CC
Description
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 123.6 CFM (3.46m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Conformal Coating, Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
58.4dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.397 lb (180.08 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.700A
Air Flow
123.6 CFM (3.46m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.840 in H2O (209.2 Pa)