MD4028X24B-RSR
MD4028X24B-RSR
MD4028X24B-RSR
DigiKey Part Number
1570-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD4028X24B-RSR
Description
FAN AXIAL 40X28MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 18.7 CFM (0.524m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
47.3dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.111 lb (50.35 g)
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.200A
Air Flow
18.7 CFM (0.524m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.709 in H2O (176.6 Pa)