MD4028V12B1-FSR-L11
DigiKey Part Number
1570-1713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD4028V12B1-FSR-L11
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 24.3 CFM (0.680m³/min) 3 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
53.1dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.111 lb (50.35 g)
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.650A
Air Flow
24.3 CFM (0.680m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.206 in H2O (300.4 Pa)