MD1238H12B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD1238H12B-FSR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 174.0 CFM (4.87m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
57.8dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
cUL, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.906 lb (410.95 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.60A
Air Flow
174.0 CFM (4.87m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.670 in H2O (166.9 Pa)