MB6010M12B-RSR
MB6010M12B-RSR
MB6010M12B-RSR
DigiKey Part Number
1570-1116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB6010M12B-RSR
Description
FAN AXIAL 60X10.2MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 11.0 CFM (0.308m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
22.5dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Rated
Weight
0.059 lb (26.76 g)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.080A
Width
10.20mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
11.0 CFM (0.308m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.060 in H2O (14.9 Pa)