MA1751H24B1+6-FSR
DigiKey Part Number
1570-1829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1751H24B1+6-FSR
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 243.6 CFM (6.82m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
58.4dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
1.7 lbs (771.1 g)
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
0.770A
Air Flow
243.6 CFM (6.82m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.550 in H2O (137.0 Pa)